Ekonomi

Tarsim’de ekspertiz primi oranları açıklandı

Konuyla ilgili Cumhurbaşkanlığı Kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre, Tarım Sigortaları Kanunu’nun ilgili hükümlerine istinaden Tarım Sigortaları Havuzu Yönetim Kurulu tarafından onaylanan Risk Paylaşımı ve Reasürans Planı’na göre, Tarım Sigortaları Havuzu tarafından 1 Ocak – 31 Aralık 2023 tarihleri ​​arasında akdedilen sigorta sözleşmeleri, ancak ulusal ve uluslararası piyasalara transfer edilemez. risklerin kayıp oranı belirlendi.

Havuz üstü kısım için yüzde 80 ile 95 arasında, havuzun taşıdığı kısım ve havuzu tedarik eden sigorta şirketleri için yüzde 200’ün üzerinde, bitki artefaktları, hayvan hayat branşlarında şap hastalığı donma riskine münhasıran, ek hastalık ve terör riskleri ile sera ve su işleri. Şubelerinin yüzde 200’den fazlası için, münhasıran köy bazlı kuraklık verim sigortası ile ilgili olarak, yüzde 200’ü aşan kısım için, hasar fazlasını prestijle tamamlamayı taahhüt etmiştir.

Fazla hasar takviyesine ihtiyaç duyulması halinde, söz konusu tutar Tarım ve Orman Bakanlığı bütçesinin ilgili düzenlemesinden Tarım Sigortaları Havuzuna aktarılır.

Karar, 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren yürürlüğe girdi.

Öte yandan, Tarım Ürünlerinin 5300 Sayılı Tarım Ürünlerinin Lisanslı Depoculuk Kanunu Çerçevesinde Faaliyet Gösteren Lisanslı Depolarda Muhafaza Edilmesi Durumunda Destek Ödemelerinin Yapılmasına Dair Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanlığı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Değişiklikle kararda yer alan “üretici kuruluş” tanımının kapsamına “Tarım Satış Kooperatif ve Birlikleri Kanununa tabi tarımsal satış kooperatif ve birlikleri” eklendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu