Haber

Esad, Suriye’nin Depremden Etkilenen Tüm Bölgelerine Acil Yardım Çağrısında Bulundu

ŞAM, 14 Şubat (Xinhua) — Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad Pazartesi günü, Suriye’nin 6 Şubat’taki sarsıntılardan etkilenen tüm bölgelerine acil durum malzemesi gönderme çağrısında bulundu.

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA’nın haberine göre, söz konusu aramayı Esad’la başkent Şam’da müdahil olmadan önce Pazartesi günü Suriye’yi ziyaret ederek Halep’te incelemelerde bulunan Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı yaptı. ve Acil Durum Koordinatörü Martin Griffiths ile bir toplantı sırasında.

Suriye Devlet Lideri, uluslararası yardım çabalarının Suriye’nin altyapısının yeniden inşasına odaklanılmasının önemini de vurguladı ve bunun Suriyeli mültecilerin dönüşü için acil bir gereklilik olduğunu söyledi.

Griffiths, BM’nin yardım çabalarını desteklemeye ve Suriyelilerin insani ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştığını da belirtti.

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin son verilerine göre, 6 Şubat’ta meydana gelen ve Suriye’de yıkıma yol açan 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki iki depremde şimdiye kadar hükümet ve isyancıların kontrolündeki yaklaşık 5 bin 300 kişi hayatını kaybetti. alanlar.

BM Cuma günü yaptığı açıklamada, deprem nedeniyle Suriye’de 5,3 milyon kişinin yerinden edildiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu