Haber

Cezaevinde işkence suçuna mahkemeden ‘takdir’ indirimi

Adana Kürkçüler Cezaevi’nde tutuklu bulunan Şehmuz Emen’e işkence yapıldığı iddiasıyla açılan davada mahkeme, iki gardiyanı “basit yaralama” suçundan 5’er ay hapis cezasına çarptırdı ve “takdir” yetkisini kullanarak hapis cezasını paraya çevirdi.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre;Adana Kürkçüler E Tipi Kapalı Cezaevi’nde adı geçen tutuklu Şehmuz Emen’in 22 Şubat 2022’de gardiyanlar tarafından çıplak aranmaya tabi tutulduğu ve işkence gördüğü iddiasıyla iki gardiyan hakkında açılan davanın karar duruşması görüldü. tek bir hücreye soğuk su dökmek.

Gardiyanlar Caner Güney ve Halit Arıkan hakkında ‘kuvvet kullanma yetkisini aşmak’ ve ‘basit yaralama’ suçlarından açılan davanın duruşması Adana 23. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

İşkence gören Emen’in katılmadığı duruşmada avukatı Mehmet Nuri Toprak hazır bulundu. Sanık gardiyanlar il dışında oldukları gerekçesiyle duruşmaya katılmazken, duruşmaya avukatları katıldı.

DAVALI AVUKATLAR SATIN ALMA TALEP ETTİ

Son duruşmada savcılığın mahkemeye sunduğu mütalaasını savunan sanık avukatları; Müvekkillerinin beraatini istedi.

Emen’in avukatı Mehmet Nuri Toprak da bilirkişi raporları, kamera kayıtları ve vakıf mütalaasına atıfta bulunarak sanıkların cezalandırılmasını istedi.

Mahkeme, iki gardiyanı ‘basit yaralama’ kabahatinden 5’er ay hapis cezasına çarptırdı. Ancak daha sonra ‘takdir yetkisini’ kullanarak mahkûmun cezasını paraya çevirerek her birine 3’er bin TL para cezası verdi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu